PUDEŁKO NA ZEGAREKI I ROTOMAT

  0

  Twój koszyk jest pusty

  Części w zegarku - niewidoczne arcydzieła mechaniczne

  Wiele osób zachwyca się eleganckimi i nowoczesnymi zegarkami, które mają wiele funkcji i wyglądają świetnie na rękach. Jednak rzadko kiedy zastanawiamy się, jak działają te małe arcydzieła techniki. W zegarku znajduje się cały mikroświat precyzyjnej mechaniki, który działa niezawodnie, abyśmy mogli liczyć na upływ czasu. Jak więc nazywają się części składowe zegarków? Zapraszam na podróż w niezwykły świat mechanizmów zegarkowych.

  Nawijarka-do_-zegarkow-Cube_-Nocny-niebieski_07180765-5d66-45b9-9041-6e6504fde6a2

  Zobacz pudełko na zegarki kieszonkowe

  Elementy mechanizmu zegarkowego

  Zasilanie napędu

  Zegarek musi mieć źródło energii do działania. W zegarkach mechanicznych jest to zazwyczaj sprężyna nawijana w ręcznie lub automatycznie (przez ruch ręki), która magazynuje energię. W zegarkach kwarcowych to bateria, która zasila silnik elektryczny. W niektórych zegarkach korzysta się z energii słonecznej, którą przetwarza się na energię elektryczną.

  Mechanizm zgubienia czasu

  Mechanizm zgubienia czasu to serce zegarka. W zegarkach mechanicznych to najważniejsza część, zwana też balansem (oscylatorem). Balans wykonuje ruch wahadłowy, a jego ruch jest regulowany przez spirale (sprężynę balansu), co pozwala zegarkowi mierzyć czas z dużą precyzją. W zegarkach kwarcowych to rezonator kwarcowy, który drży z określoną częstotliwością pod wpływem prądu. Rezonator kwarcowy jest niezwykle precyzyjny, co sprawia, że zegarki kwarcowe są bardziej dokładne niż mechaniczne.

  Przekładnie i wskazówki

  Chociaż zegarki różnią się wyglądem i funkcjami, wszystkie mają tę samą podstawową strukturę. Każdy zegarek potrzebuje przekładni, które przekazują energia zasilania do mechanizmu zgubienia czasu. W zegarkach mechanicznych są to koła zębate i koronki, które są odpowiedzialne za ruch wskazówek. W zegarkach kwarcowych są to silniczki krokowe, które sprawiają że wskazówki poruszają się precyzyjnie.

  Zabezpieczanie precyzyjnych elementów zegarka

  Mając na uwadze precyzyjną naturę części składowych zegarka, ważne jest, aby dbać o nasze czasomierze odpowiednio. Dobrym pomysłem jest przechowywanie szczególnie wartościowych zegarków w specjalnych szkatułkach - zobacz rodzaje pudełek na zegarki. Dzięki temu są one zabezpieczone przed uszkodzeniami, kurzem lub innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na jakość mechanizmu zegarkowego i utrzymanie precyzyjności.